Науката с премълчана истина

В широк класически смисъл науката се разбира, като систематизирано достоверно знание, което може да бъде убедително обяснено чрез логиката. Силата на науката е научният подход и най-вече интерактивно градивното доказателство. Казано на кратко: нещо би било научно доказано, ако съществуват предшестващи го утвърдени сравнителни доказателства.
Да обясниш нещо ново за някого трябва да си кратък ясен и убедителен. Тривиалното обяснение лесно прониква в съзнанието на човек и остава трайно в него заради простотата и респекта от красотата на изказа. Трудно постижимо е обаче да се правят научни обяснения на достъпен за всеки език. В тези няколко страници ще се опитам да проправя път към по-малко познатото, абсолютно асоциативно, използвайки традиционно постулати от заобикалящия ни свят. Изложените материали в този сайт, за разлика от всяко едно професионално научно обяснение, са без претенция за абсолютна достоверност, като повечето от тях са заимствани цитати от други публикации. Целта е да се съберат и логически систематизират акцентите на популярни разкрития, допълващи се в една хронологична последователност, за да се докажат тенденциозни научни теории.

Лукав свят ...

“В една подредена държава е срамно да си беден и в една неподредена да си богат.”
( Конфуции). [+]

Дали един общ ред ще подреди всичко в отделните държави или ще премахне нуждата от тях?
До сега това не се е случвало и няма да се случи докато човек е егоист и гледа да задоволява само собствените си нужди и интереси. Това е заложено в "прагматичният" модел на мислене и поведение. Дано "еволюцията" на човешкият интелект да достигне до там, че да заслужи правото да създава светове и да се грижи за тях но за сега "човечеството" (в по-голямата си част) само използва знанието да подправя и да разрушава без да го е грижа за последствията. Една голяма заблуда, че сме единствени и самовъзникнали и усъвършенствали само заради това, че сме агресивни и способни да се справим с конкурентите си по пътя на оцеляването и прогреса. Наистина ли нещата са толкоз прости? Дали е достатъчно да знаем за живота и за смисъла на нашето съществуване, онова което го пише в учебниците? Отговорите на тези въпроси са риторични и могат да се получат от отговора на само един друг въпрос: Дали ни се поднася цялата истина от авторите им или това е поредната заблуда на една информационна медия? (виж Пробуждане, Една дарвинисткаизмама и Опровергана еволюция).

Да сглобиш пъзела

Многото правдоподобни факти биха се подредили в една ясна картина, ако някой ни подскаже какво и къде да го търсим и как да го проверяваме, дали това е истината. Множеството „теории“ по дадена тема, били те нецеленасочени или такива, които само за да се противопоставят на първите или поръчково направени, могат да ни насочат в различни посоки на разсъждение. Наистина е трудно да подредиш пъзел, когато частите му са смесени с много други подобни на неговите части. Познанието не е прочитане на една книга/теория, а търсенето на истината сред различни източници. Няма „научен учен“, защото той сам се учи и не подражава на никой друг, иначе си остава само един работник в научната област, служещ на теориите които е възприел от другиго.